REJENERE İPLİK

Pamuk, dünyada en yaygın olarak kullanılan tekstil ürünüdür. Ancak pamuk üretimi için kaynak kullanımı son derece fazladır.  1 kg pamuk üretimi için 10800 litre su tüketilmektedir ve kullanılan kimyasal gübreler çevre kirliliğine neden olmaktadır. Örneğin, 1 pamuklu tişört için 2700 litre , 1 jean pantalon için ise 10850 litre su tüketilmektedir. Rejenere iplik üretiminde ise su gereksinimi duyulmamaktadır. Böylece pamuk üretimi için gerekli olan tonlarca suyun tüketilmesi önlenmektedir.

Dünya nüfusunun hızla artmasına bağlı olarak tüketim hızı da artmaktadır, bundan dolayı dünyamızın ekolojik dengesi hızla bozulmaktadır. Bu yüzden tüm sektörler hem çevreyi korumak  hem de gelecek nesillere yaşam standartları yüksek bir dünya bırakmak için geri dönüşüme dayalı teknolojiler üzerine çalışılmaktadır. Tekstil sektöründe ise bu teknolojilerin  bir ürünü olan tekstil atıklarının geri dönüştürülmesiyle oluşturulan rejenere iplikler sayesinde doğal kaynaklar tüketilmeden, çevre dostu  ve sürdürülebilir bir üretim yapılmaktadır.

Tekstil ürünlerinin imalatı sırasında kırpıntı olarak adlandırılan tekstil atıkları ortaya çıkmaktadır. Rejenere iplik üretiminin ilk aşaması tekstil atıklarının toplanmasıyla başlar. Toplanan tekstil atıkları renk ve hammadde içeriğine göre ayrıştırılıp kesilerek küçük parçalar haline getirilir. Daha sonra elyaf açma makinesinden geçtikten sonra elyaf haline gelir. Geri dönüşümden elde edilen bu elyafa, yeterli homojen hammadde yapısına sahip olmaması ve büyük oranda kısa lifler içermesinden dolayı  pamuk, viskon, akrilik veya polyester gibi mukavemeti  yüksek götürücüler eklenerek ileri teknoloji open-end tesislerinde işleme tabi tutulur. Böylece çeşitli renk ve boyutlarda rejenere iplik imal edilir. Tekstil atıklarının dönüştürülmesiyle yeniden ekonomiye kazandırılmış olan rejenere iplikler, tekstil sektörünün farklı alanlarında (örgü, dokuma, triko, çorap, havlu, ev tekstili vb.) kullanılmaktadır.

KULLANIM ALANLARI

Örme (t-shirt, sweatshirt, tayt, bluz, eşofman vb.)

Dokuma (kumaş, gömlek, pantolon, ceket vb.)

Triko (eldiven, kazak, hırka, bere vb.)

Çorap, Havlu,

Kilim, Battaniye

İŞLENEBİLEN ELYAFLLAR

Pamuk

Polyester

Akrilik

Viskon

Elyafların orjinal ve geri dönüştürülmüş karışımlarından müşteri talebine göre üretim yapılmaktadır.

Tesisimizde Ne 1/1 ile Ne 20/1 arasında çeşitli renk ve numaralarda rejenere iplik üretimi yapılmaktadır.

Adres

TEKSTIL OSB MAH. 104 CAD. NO: 144 MERKEZ / UŞAK

Telefon

Telefon

Whatsapp

İletişime Geç

    Hotline
    +905393558668